A siren emitting sound of frequency 800 Hz is going away from a static listener

A siren emitting sound of frequency 800 Hz is going away from a static listener with a speed of 30 m/s. The frequency of sound heard by listener is (velocity of sound = 300 m/s)

Options

(a) 727.3 Hz
(b) 481.2 Hz
(c) 644.8 Hz
(d) 286.5 Hz

Correct Answer:

727.3 Hz

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If ∆Q>0 when heat flows into a system, ∆W>0 when work is done on the system
  2. Two thin dielectric slabs of dielectric constants K₁ and K₂, (K₁ < K₂) are inserted
  3. SI unit of magnetic dipole moment is
  4. If a given volume of water in a 220V heater is boiled in 5 min, then same volume
  5. A particle moves in xy plane according to the equation x = 4t² + 5t + 16 and y = 5t