A ray of light passes from a medium A having refractive index 1.6 to the medium

A ray of light passes from a medium A having refractive index 1.6 to the medium B having refractive index 1.5. The value of critical angle of medium A is……..

Options

(a) sin⁻¹ √16/15
(b) sin⁻¹(16/15)
(c) sin⁻¹(1/2)
(d) sin⁻¹(15/16)

Correct Answer:

sin⁻¹(15/16)

Explanation:

As the law of refraction, we have

sin i(c) / sin 90° = 1.5 / 1.6

Therefore sin i(c) = 15 / 16

where i(c) = critical angle of medium, A = sin⁻¹ (15 / 16)

admin:

Related Questions

  1. A tyre filled with air (27° C and 2 atm) bursts. The temperature of air is (ˠ=1.5)
  2. When the energy of the incident radiation is increased by 20%,
  3. The time period of a mass suspended from a spring is T. If the spring is cut into four
  4. A ball is dropped from a height of 20 cm. Ball rebounds to a height of 10cm
  5. If a wire is stretched to four times its length, then the specific resistance