A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along

A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels through a space along x-direction. If the electric field vector at a certain point in space is 6 Vm⁻¹, then what is the magnetic field vector at that point?

Options

(a) 2×10⁻⁸ T
(b) (1/2) x 10⁻⁸ T
(c) 2 T
(d) (1/2) T

Correct Answer:

2×10⁻⁸ T

Explanation:

The magnetic field, B = E / c, where c = 3 × 10⁸ ms⁻¹
B = 6 / 3 × 10⁸ = 2 × 10⁻⁸ T

admin:

Related Questions

  1. Two concentric coils each of radius equal to 2π cm are placed at right angles
  2. The following four wires are made of the same material. Which of these will have
  3. A p-n photodiode is made of a material with a band gap of 2.0 eV
  4. Curie is the unit of
  5. A solenoid 1.5 m long and 0.4 cm in diameter possesses 10 turns per cm length