A particle starts its motion from rest under the action of a constant force

A particle starts its motion from rest under the action of a constant force. If the distance covered in first 10 seconds is S₁ and that covered in the first 20 seconds is S₂, then:

Options

(a) S₂ = 3S₁
(b) S₂ = 4S₁
(c) S₂ = S₁
(d) S₂ = 2S₁

Correct Answer:

S₂ = 4S₁

Explanation:

u= 0, t₁= 10 s, t₂= 20 s Using the relation, S = ut + 1/2 at²
Acceleration being the same in two cases,
S₁ = 1/2 a x t₁² , S₂ = 1/2 a x t₂²
S₁ / S₂ = ( t₁ / t₂ )² = (10 / 20)² = 1/4
S₂ = 4S₁

admin:

Related Questions

  1. If the feedback voltage is increased in a negative feedback amplifier, then
  2. A potentiometer wire has length 4m resistance 8Ω. The resistance that must be connected
  3. The half-life of a radioactive substance is 30 min. The time (in minutes) taken
  4. If liquid level falls in a capillary then radius of capillary will be
  5. Wavefront is the locus of all points, where the particles of the medium