A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force

A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force given by F=7-2 x + 3x². The work done in the process is

Options

(a) 70 j
(b) 270 j
(c) 35 j
(d) 135 j

Correct Answer:

135 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. With what minimum acceleration can a fireman slide down a rope while breaking
  2. Charge Q is divided into two parts which are then kept some distance apart. The force
  3. The ‘rad’ is the correct unit used to report the measurement of
  4. Unit of electrical conductivity is
  5. Electric field at a point of distance r from a uniformly charged wire of infinite