A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force

A particle moves along the x-axis from x=0 to x=5 m under the influence of a force given by F=7-2 x + 3x². The work done in the process is

Options

(a) 70 j
(b) 270 j
(c) 35 j
(d) 135 j

Correct Answer:

135 j

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Two conducting spheres of radii 5 cm and 10 cm are given a charge of 15 μC each.
  2. A solenoid of length l metre has self inductance L henry. If number of turns
  3. An automobile engine develops 100 kW when rotating at a speed of 1800 rev/min
  4. A change of 0.04 V takes place between the base and the emitter when an input
  5. A series combination of resistor (R), capacitor (C), is connected to an AC source