A particle is executing the motion x=Acos (ωt-θ). The maximum velocity of the particle is

A particle is executing the motion x=Acos (ωt-θ). The maximum velocity of the particle is

Options

(a) Aω cosθ
(b) Aω
(c) Aω sinθ
(d) None of these

Correct Answer:

Explanation:

x = A cos (ωt – θ)

Velocity = dx/dt = -A sin (ωt – θ)

For maximum value, Since function should be = 1

Maximum velocity = -Aω

admin:

Related Questions

  1. The radius of the convex surface of a plano-convex lens is 20 cm and the refractive index
  2. Nickel shows ferromagnetic property at room temperature. If the temperature is
  3. The magnetic field due to a current carrying circular loop of radius 3 cm at a point
  4. The transition from the state 3 n = 3 to n = 1 in a hydrogen like atom results
  5. The excess pressure inside one soap bubble is three times that inside a second soap bubble