A particle is dropped from a building. It takes 4 sec for the particle to reach the ground

A particle is dropped from a building. It takes 4 sec for the particle to reach the ground. Then height of the building is (g=10m/s²)

Options

(a) 20 m
(b) 40 m
(c) 80 m
(d) 75 m

Correct Answer:

80 m

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A train of mass 2x 10⁵ kg has a constant speed of 20 m/s up a hill inclined
  2. The ratio of the acceleration for a solid sphere(mass m and radius R)rolling down
  3. Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
  4. Point masses m₁ and m₂ are placed at the opposite ends of a rigid rod of length L,
  5. The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm,