A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times

A particle doing SHM has amplitude=4 cm and time period = 12 sec. The ratio between times taken by it in going from its mean position to 2 cm and from 2 cm to extreme position is

Options

(a) 1
(b) 1/3
(c) 1/4
(d) 1/2

Correct Answer:

1/2

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. When sound is produced in an aeroplane with a velocity of 200 m/s horizontally,
  2. A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks
  3. Efficiency of a Carnot engine is 50% when temperature of sink is 500K. In order
  4. As a light wave travels from one medium to another which of its following properties
  5. Two cells when connected in series are balanced on 8m on a potentiometer.