A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks

A mass m moving horizontally (along the x-axis) with velocity v collides and sticks to mass of 3m velocity 2v. The final velocity of the combination is

Options

(a) 1/4 vi + 3/2 vj
(b) 1/3 vi + 2/3 vj
(c) 2/3 vi + 1/3 vj
(d) 3/2 vi + 1/4 vj

Correct Answer:

1/4 vi + 3/2 vj

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The area of cross-section of a steel wire (Y=2.0×10¹¹ N/m²) is 0.1 cm².
  2. A particle with charge q is moving along a circle of radius R with unoform speed v.
  3. A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used
  4. Changing magnetic fields can set up current loops in nearby metal bodies
  5. A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change