A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats

A glass flask weighing 390 g having internal volume 500 cc just floats when half of it is filled with water. Specific gravity of the glass is

Options

(a) 2.8
(b) 1.8
(c) 1
(d) 2.5

Correct Answer:

2.8

Explanation:

Weight of the flask + 250 c.c. of water is balanced by V₂ gm of water.

Where V₂ is the external volume.

.·. (390 + 250)g = V₂ × 1 × g ⇒ V₂ = 640 c.c.

.·. Volume of the material = (640 – 500) c.c. = 140 c.c.

.·. Density of glass = 390 g / 140 c.c. = 2.8 g/c.c.

i.e. Specific gravity = 2.8

admin:

Related Questions

  1. A galvanometer having internal resistance 10Ω requires 0.01 A for a full scale
  2. In an NPN transistor the collector current is 24 mA. If 80% of the electrons
  3. At 0⁰C, 15 gm of ice melts to form water at 0⁰C. The change in entropy is
  4. What will be the ratio of the distance moved by a freely falling body from rest in 4th
  5. A neutron is moving with a velocity u.It collides head on and elastically with an atom