A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m.

A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m. The power of the source is

Options

(a) 20 W
(b) 25 W
(c) 40 W
(d) 50 W

Correct Answer:

20 W

Explanation:

Velocity, v = displacement / time = 6/3 = 2 m/s

.·. Power, P = Fv = 10 × 2 = 20 W

admin:

Related Questions

  1. Slope of PV and V for an isobaric process will be
  2. A block of mass 0.50 kg is moving with a speed of 2.00 ms⁻¹ on a smooth surface.
  3. A stone of mass 1kg is tied to a string 4m long and is rotated at constant speed
  4. Maximum velocity of the photoelectrons emitted by a metal surface is 1.2×10⁶ ms⁻¹.
  5. The unit of reactance is