A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m.

A force of 10N is applied on a body for 3 sec and the corresponding displacement 6 m. The power of the source is

Options

(a) 20 W
(b) 25 W
(c) 40 W
(d) 50 W

Correct Answer:

20 W

Explanation:

Velocity, v = displacement / time = 6/3 = 2 m/s

.·. Power, P = Fv = 10 × 2 = 20 W

admin:

Related Questions

  1. A charge Q is uniformly distributed over a large plastic plate. The electric field
  2. All components of the electromagnetic spectrum in vacuum have the same
  3. The magnetic flux linked with a circuit of resistance 100Ω increases from 10 to 60 Wb.
  4. A wire is suspended vertically from one of its ends is stretched by attaching a weight
  5. If the minimum energy of photons needed to produce photoelectrons is 3 eV,