A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy

A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy stored is

Options

(a) 25×10⁵ joule
(b) 25 joule
(c) 25×10 erg
(d) 25×10³ erg

Correct Answer:

25×10³ erg

Explanation:

Energy = (1/2) CV² = (1/2) × (2 × 10⁻⁶) × (50)²

= (2 × 10⁻⁶ × 2500) / 2 = 2500 × 10⁻⁶ J

Energy = 2500 × 10⁻⁶ × 10⁷ = 25 × 10³ erg

admin:

Related Questions

  1. The difference in the variation of resistance with temperature in a metal
  2. Two beams of light having intensities I and 4I interfere to produce a fringe pattern
  3. The magnetic lines of force inside a bar magnet
  4. The coefficient of mutual inductance of two coils is 6 mH. If the current flowing
  5. The ferromagnetic substance is