A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy

A condenser has a capacity 2 μF and is charged to a voltage of 50 V. The energy stored is

Options

(a) 25×10⁵ joule
(b) 25 joule
(c) 25×10 erg
(d) 25×10³ erg

Correct Answer:

25×10³ erg

Explanation:

Energy = (1/2) CV² = (1/2) × (2 × 10⁻⁶) × (50)²

= (2 × 10⁻⁶ × 2500) / 2 = 2500 × 10⁻⁶ J

Energy = 2500 × 10⁻⁶ × 10⁷ = 25 × 10³ erg

admin:

Related Questions

  1. A long wire carrying a steady current is bent into a circular loop of one turn.
  2. The work done in which of the following processes is equal to the change in internal energy
  3. In radioactive element, β-rays are emitted from
  4. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  5. A body covers 200 cm in the first 2 seconds and 220 cm in the next 4 seconds.