A circular coil of radius 10cm and 100 turns carries a current 1 A.

A circular coil of radius 10cm and 100 turns carries a current 1 A. What is the magnetic moment of the coil?

Options

(a) 3.142×10⁴ A-m²
(b) 10⁴ A-m²
(c) 3.142 A-m²
(d) 3 A-m²

Correct Answer:

3.142 A-m²

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The total energy of a particle executing SHM is 80 J
  2. If fundamental frequency of closed pipe is 50 Hz then frequency of 2nd overtone
  3. A small oil drop of mass 10⁻⁶kg is hanging in at rest between two plates seperated
  4. A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
  5. The unit of thermal conductivity is