A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed

A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed of 10.0 ms⁻¹.A plumb bob is suspended from the roof of the car by a light rigid rod of length 1.00m.The angle made by the rod with the track is (take,g = 10 ms⁻²)

Options

(a) 0
(b) 30°
(c) 45°
(d) 60°

Correct Answer:

45°

Explanation:

Angle of banking is tan θ = (mv²/r)/mg
⇒ tan θ = v²/rg
⇒ tan θ = (10)²/(10 x 10) = 1
⇒ θ = 45°

admin:

Related Questions

  1. The angular velocity of a wheel increases from 100 rps to 300 rps in 10 seconds.
  2. Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel
  3. A pellet of mass 1 g is moving with an angular velocity of 1 rad/s along a circle
  4. When ultraviolet rays are incident on metal plate, then photoelectric effect
  5. A beam of light of wavelength 600 nm from a distant source falls