A buffer solution contains 0.1 M of acetic acid and 0.1 M of sodium acetate.

A buffer solution contains 0.1 M of acetic acid and 0.1 M of sodium acetate.What will be its pH? (pKa of acetic acid is 4.75)

Options

(a) 5
(b) 4
(c) 5.25
(d) 4.75

Correct Answer:

4.75

Explanation:

Applying the equation:
pH = log {[Salt]/[Acid]} + pKₐ
⇒ here, pH = pKₐ + log 1, pH = 4.75.

admin:

Related Questions

  1. If a compound, on analysis was found to contain C=18.5% ,H=1.55%, Cl=55.04%
  2. What is the weight of oxygen required for the complete combusion of 2.8 kg of ethylene?
  3. Benzoic acid with Ba(OH)₂ gives
  4. Alkyl halides react with metallic sodium in the presence of anhydrous ether is
  5. Acetone reacts with Grignard reagent to form