A bromoalkane contains 35% carbon and 6.57% hydrogen by mass. Calculate the empirical

A bromoalkane contains 35% carbon and 6.57% hydrogen by mass. Calculate the empirical formula of this bromoalkane.

Options

(a) CH₂Br
(b) C₂H₂Br₂
(c) C₄H₄Br
(d) C₄H₉Br

Correct Answer:

C₄H₉Br

Explanation:

1) Assume 100 g of the compound is available:
C ⇒ 35 g
H ⇒ 6.57 g
Br ⇒ 58.43 g (from 100 minus 41.57)
2) Determine moles:
C ⇒ 35 g / 12 gmol = 2.917
H ⇒ 6.57 g / 1 g/mol = 6.57
Br ⇒ 58.43 g / 80 g/mol = 0.730375
3) Divide by smallest to seek lowest whole-number ratio:
C ⇒ 2.917 / 0.730375 = 4
H ⇒ 6.57 / 0.730375 = 9
Br ⇒ 0.730375 / 0.730375 = 1
C₄H₉Br

admin:

Related Questions

  1. The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is
  2. In the formation of N₂⁺from N₂, the electron is lost from
  3. The temperature, at which heavy water has maximum density is
  4. Which of the following is not true
  5. The rapid change of pH near the stoichiometric point of an acid-base titration