A boy standing at the top of a tower of 20m height drops a stone

A boy standing at the top of a tower of 20m height drops a stone. Assuming g = 10 ms⁻², the velocity with which it hits the ground is

Options

(a) 10 m/s
(b) 20 m/s
(c) 40 m/s
(d) 5 m/s

Correct Answer:

20 m/s

Explanation:

Here, u= 0 We have, v² = u² + 2gh
v = √(2gh) ⇒ √(2 x 10 x20)
= 20 m/s

admin:

Related Questions

  1. A body of mass m=3.513 kg is moving along the x-axis with a speed of 5 m/s
  2. A rectangular coil of length 0.12 m and width 0.1 m having 50 turns of wire
  3. Mass defect is known as
  4. With the decrease of current in the primary coil from 2 amperes to zero value
  5. Three fourth of the active material decays in a radioactive sample in 3/4 sec