A beam of light of λ=600 nm from a distant source falls on a single slit 1 mm wide

A beam of light of λ=600 nm from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m away. The distance between first dark fringes on either side of the central bright fringe is

Options

(a) 1.2 cm
(b) 1.2 mm
(c) 2.4 cm
(d) 2.4 mm

Correct Answer:

2.4 mm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. An ideal heat engine works between temperature T₁=500 K and T₂=375 K.
  2. The work function for metals A,B abd C are respectively 1.92 eV,2.0 eV and 5 eV.
  3. Electromagnetic induction is not used in
  4. A body projected vertically from the earth reaches a height equal to earth’s radius
  5. Time taken by light to cross a glass slab of thickness 4 mm and refractive index 3 is