A 5 molar solution of H₂SO₄ is diluted from 1 liter to a volume of 10 litres

A 5 molar solution of H₂SO₄ is diluted from 1 liter to a volume of 10 litres, the normality of the solution will be

Options

(a) 1N
(b) 0.1N
(c) 5N
(d) 0.5N

Correct Answer:

1N

Explanation:

Basicity of H₂SO₄ =2
5 M H₂SO₄ = 10 N H₂SO₄
N1 V1 = N2 V2
10 x 1 = N2 x 10
N2= 1

admin:

Related Questions

  1. Fine the magnetic moment of a divalent ion in aqueous solution if its atomic
  2. The action of nitrous acid on an aliphatic primary amine,gives
  3. Which of the following is a buffer solution?
  4. In a buffer solution containing equal concentration of B⁻ and HB,
  5. The density of air is 0.001293 g/cc at STP. Its vapour density is