A 5 molar solution of H₂SO₄ is diluted from 1 liter to a volume of 10 litres

A 5 molar solution of H₂SO₄ is diluted from 1 liter to a volume of 10 litres, the normality of the solution will be

Options

(a) 1N
(b) 0.1N
(c) 5N
(d) 0.5N

Correct Answer:

1N

Explanation:

Basicity of H₂SO₄ =2
5 M H₂SO₄ = 10 N H₂SO₄
N1 V1 = N2 V2
10 x 1 = N2 x 10
N2= 1

admin:

Related Questions

  1. On palladium the adsorption of hydrogen is known as
  2. The organic reaction product from the reaction of methyl magnesium bromide
  3. The number of hydroxide ions produced by one molecule of sodium carbonate
  4. Which compound is zero valent metal complex
  5. The most easily hydrolysed molecule under SN1 conditions is