A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply.

A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply. The power consumed will be

Options

(a) 1000 W
(b) 750 W
(c) 500 W
(d) 250 W

Correct Answer:

250 W

Explanation:

P = V² / R. A bulb has a fixed resistance.

⇒ P₁ / P₂ = V₁² / V₂²

⇒ 10000 / P₂ = (220/110)² = 4

⇒ 4P₂ = 1000 ⇒ P₂ = 250 W

admin:

Related Questions

  1. In a given reaction, ᴢXᴬ → ᴢ+1Yᴬ → ᴢ-1Kᴬ⁻⁴ → ᴢ-1Kᴬ⁻⁴
  2. On a frictionless surface, a block of mass M moving at speed v collides elastically
  3. A cell of emf E and internal resistance r supplies current for the same time
  4. A car is moving in a circular horizontal track of radius 10.0 m with a constant speed
  5. One solid sphere A and another hollow sphere B are of same mass and same outer radii.