A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 µm

A 200 W sodium street lamp emits yellow light of wavelength 0.6 µm. Assuming it to be 25% efficient in converting electrical energy to light, the number of photons of yellow light it emits per second is

Options

(a) 1.5 x 10²⁰
(b) 6 x 10¹⁸
(c) 62 x 10²⁰
(d) 3 x 10¹⁹

Correct Answer:

1.5 x 10²⁰

Explanation:

Give that, only 25% ov 200 W converter electrical energy into light of yellow colour
(hc / λ) x N = 200 x 25/100
Where N is the no. of photons emitted per second, h = plank’s constant, c, speed of light
N = 200 x 25 / 100 x λ / hc
= 200 x 25 x 0.6 x 10⁻⁶ / (100 x 6.2 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸)
= 1.5 x 10²⁰

admin:

Related Questions

  1. A and B are two vectors and θ is the angle between them ,if |A x B|=√3(A.B),the value of θ
  2. Two thin long conductors seprated by a distance d carry currents
  3. In an L-C-R series resonant circuit, the capacitance is changed from C to 4C.
  4. For the action of a common Base (CB) transistor, (E=emitter, B= base, C= collector)
  5. A car of mass m is moving on a level circular track of radius R