A 0.66 kg ball is moving with a speed of 100 m/s. The associated wavelength

A 0.66 kg ball is moving with a speed of 100 m/s. The associated wavelength will be(h=6.6 x 10⁻³⁴ Js)

Options

(a) 1.0 x 10⁻³² m
(b) 6.6 x 10⁻³² m
(c) 6.6 x 10⁻³⁴ m
(d) 1.0 x 10⁻³⁵ m

Correct Answer:

1.0 x 10⁻³⁵ m

Explanation:

λ=h/mv = (6.6 x 10⁻³⁴) / (0.66 x 100) = 1 x 10⁻³⁵ m

admin:

Related Questions

  1. Which of the following statements is false
  2. oxidation state of oxygen in F₂O is
  3. Which one of the following statements regarding photochemical smog is not correct
  4. The oxidation number of oxygen in O₂PtF₆ is
  5. An orbital in which n = 4 and l = 2 is expressed by