20.0 g of a magnesium carbonate sample decomposes on heating to give carbon dioxide

20.0 g of a magnesium carbonate sample decomposes on heating to give carbon dioxide and 8.0 g magnesium oxide. What will be the percentage purity of magnesium carbonate in the sample? (At.Wt.of Mg =24)

Options

(a) 96
(b) 60
(c) 84
(d) 75

Correct Answer:

84

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. Which of the following compounds gives trichloromethane on distilling with
  2. Maximum number of electrons in a subshell with l=3 and n=4 is
  3. In Dumas’ method of estimation of nitrogen 0.35g of an organic compound gave 55mL
  4. SO₂ reacts with Cl in sunlight to form
  5. The weight of one molecule of a compound C₆₀H₁₂₂ is