2.5 Litre of 1 M NaOH solution mixed with another 3 litre of 0.5 M NaOH solution.

2.5 Litre of 1 M NaOH solution mixed with another 3 litre of 0.5 M NaOH solution. Then find out molarity of resultant solution

Options

(a) 0.80 M
(b) 1.0 M
(c) 0.73 M
(d) 0.50 M

Correct Answer:

0.73 M

Explanation:

Molecular weight of NaOH = 40.
2.5 litre of 1 M NaOH solution contain 40⨯ 2.5 g of NaOH .
3 litre of 0.5 M NaOH solution contain 40 ⨯ 0.5⨯ 3 g of NaOH.
If this two solutions are mixed, the volume of the resultant solution = (2.5 + 3) lit = 5.5 litre.
5.5 litre of the resultant solution contain 40(2.5 + 1.5) g of NaOH.
1 litre of the resultant solution contain
40⨯4/5.5 g of NaOH = 40⨯4/5.5⨯40 mole of NaOH.
The molarity of the resultant solution = 0.727 ≈ 0.73 mol/L.

admin:

Related Questions

  1. Alkyl halides with metallic sodium in dry ether producing
  2. Use of hot air balloons in sports and for meteorological observations is an application
  3. Which of the following is not an organometallic compound
  4. Vanadium (III) oxide is a strong
  5. Which one of the following compounds on nitration easily produces nitro derivative