10 g of hydrogen and 64 g of oxygen were filled in a steel vessel and exploded

10 g of hydrogen and 64 g of oxygen were filled in a steel vessel and exploded. Amount of water produced in this reaction will be

Options

(a) 3 mol
(b) 4 mol
(c) 1 mol
(d) 2 mol

Correct Answer:

4 mol

Explanation:

H₂+ 0.5 O₂ → H₂O
10 g of hydrogen reacts with 64 g of oxygen
5 mol of hydrogen react with 2 mol of oxygen
In this reaction, oxygen is limiting reagent.
Hence amount of water produced depends on the amount of oxygen taken
0.5 mole of oxygen gives water = 1 mol
2 moles of oxygen gives water = 4 mol

admin:

Related Questions

  1. Benzylamine is a stronger base than aniline because
  2. The number of atoms in 0.1 mol of a triatomic gas is (Na = 6.02 x 10²³ mol⁻¹)
  3. The IUPAC name of CH₂=CHCH(CH₃)₂ is
  4. During the electrolysis of H₂O, volume of H₂ and O₂ are released in the ratio
  5. Name of the compound O₂ PtF₆