0.765 gm of acid gives 0.55 g of CO₂ and 0.12 g of H₂O.Then find the ratio

0.765 gm of acid gives 0.55 g of CO₂ and 0.12 g of H₂O.Then find the ratio of the percentage of carbon and hydrogen

Options

(a) 19 : 2
(b) 18 : 11
(c) 20 : 1.7
(d) 1 : 7

Correct Answer:

20 : 1.7

Explanation:

44g of CO₂ contains 12 g carbon. Therefore 0.55 g of CO₂ contains 12/44×0.55 , 0.15 g carbon. 18 g of H₂O contains 2 g hydrogen, Therefore 0.12g of H₂O contains 2/18×0.12, 0.013 g hydrogen. Percentage of carbon = 0.15/0.765×100=19.6=w. Percentage of hydrogen = 0.013/0.765×100=1.7. Ratio of percentage of C and H is 20 : 1.7.

admin:

Related Questions

  1. The volume of 0.05 M KMnO₄ solution required to oxidized completely 2.70g
  2. Aniline reacts with which of these to form Schiff base
  3. Reaction of nitrous acid with aliphatic primary amine will give
  4. When 25g of Na₂SO₄ is dissolved in 10³ kg of solution,its concentration will be
  5. In which of the following conditions a chemical reaction can not occur