0.765 gm of acid gives 0.55 g of CO₂ and 0.12 g of H₂O.Then find the ratio

0.765 gm of acid gives 0.55 g of CO₂ and 0.12 g of H₂O.Then find the ratio of the percentage of carbon and hydrogen

Options

(a) 19 : 2
(b) 18 : 11
(c) 20 : 1.7
(d) 1 : 7

Correct Answer:

20 : 1.7

Explanation:

44g of CO₂ contains 12 g carbon. Therefore 0.55 g of CO₂ contains 12/44×0.55 , 0.15 g carbon. 18 g of H₂O contains 2 g hydrogen, Therefore 0.12g of H₂O contains 2/18×0.12, 0.013 g hydrogen. Percentage of carbon = 0.15/0.765×100=19.6=w. Percentage of hydrogen = 0.013/0.765×100=1.7. Ratio of percentage of C and H is 20 : 1.7.

admin:

Related Questions

  1. Intermolecular hydrogen bond exists in
  2. What is the pH of 0.01 M glycine solution? For glycine, Ka₁ = 4.5 ˣ 10⁻³
  3. Order of reaction is decided by
  4. When 1 mol of gas is heated at constant volume,temperature is raised
  5. What is the formula of bleaching powder